ID Oferta: 124 Numar Afisari: 2094
Ultima Actualizare: 24.05.2011
Vezi toate ofertele vanzatorului

CABANA BELIS COADA LACULUI DE VANZARE Belis, jud.Cluj



Caracteristici:

Localizare: Belis, Cluj

Adresa: dupa Giurcuta de SUS

Pret: 95,000  EUR

Tip Proprietate: Pensiuni

Tip Tranzactie: Vanzare

Suprafata Utila: 170 m2

Teren: 1600 m2

Tip Teren: Intravilan

Numar de camere: 4

Dormitoare: 3

Numar de bai: 1

Numar de toalete: 1

Numar de dusuri: 1

Gradina: Privata

Anul Constructiei: 2006

Detalii Consultant:

office@consulting4you.ro

Detalii:

CABANA BELIS COADA LACULUI DE VANZARE

Cabana este compusa din:

  • parter: Bucatarie+living+baie+terasa+scara interioara
  • etaj: 3 dormitoare(4 paturi)+balcon

DOTARI:

  • bucatarie mobilata, aragaz, canapea, fotolii, masa, scaune, paturi, dulapuri, baie echipata
  • fosa septica, semineu ce incalzeste toata cabana, panouri solare si eoliana conectate la baterii pentru furnizare energie

ACCES:

  • 110 km (85 km asfaltati+ 25km drum de tara) pana in fata cabanei cu masina
  • 75 km asfalt pana pe partea cealalta a cabanei, trecerea se poate face cu barca

La cativa km de cabana se afla si un teren de 8000mp impadurit pus in vanzare de acelasi proprietar

Localizare pe harta:

Descriere:

 

Beliş (în maghiară Béles sau Jósikatelep) este o comună de munte din judeţul Cluj, Transilvania, România, situată la aproximativ 80 km vest de Cluj-Napoca şi circa 30 km sud de Huedin. Toponimul pare să fie de origine slavă.

Comuna este alcătuită din următoarele 7 sate: Bălceşti, Beliş, Dealu Botii, Giurcuţa de Jos, Giurcuţa de Sus, Poiana Horea şi Smida .

 

Istorie

Nu se cunoaşte data exactă a formării localităţii, se presupune însă că aceasta a fost formată de păstorii care veneau cu turmele prin zonă la păşunat. Aceştia şi-au ridicat în zonă colibe, iar ulterior s-au aşezat în zonă, rămânând definitiv acolo. Pe la 1737 în documentele vremii este amintită şi localitatea Beliş.

La inceputul anilor 1970, pe vatra veche a satului Beliş s-a construit barajul Beliş-Fântânele, iar locuinţele au fost strămutate pe deal. Satul vechi, Giurcuţa de Jos, cu vatra şi mormintele strămoşilor a fost inundat de apele lacului de acumulare Fântânele. Vara când nivelul apelor lacului scade, se pot vedea ruinele satului, în special biserica.

[modifică] Date geografice

Localitatea este extinsă pe pantele de nord-vest ale Munţilor Gilău şi pe cele de sud-sud-est ale Măgurii Călăţele din Munţii Apuseni, pe malurile lacului antropic Fântânele, de pe cursul superior al Râului Someşul Cald.

Comuna este aşezată în plin ţinut al moţilor, la o altitudine de 1.050 m.

[modifică] Căi de acces

Se poate ajunge în zonă pe calea ferată până la gara din Huedin, iar de acolo cu transport auto. Mai uşor se ajunge pe şosea, pe drumul european E60 Oradea-Cluj-Braşov, iar din Huedin se trece pe drumul judeţean DJ 101 către Beliş.

[modifică] Arii protejate

Molhaşul Mare de la Izbuc (8 ha), de pe raza comunei Beliş, rezervaţie naturală botanică (molhaş = mlaştină oligotrofă, săracă în substanţe minerale şi nutritive).

 

Inapoi   Printeaza   Cere Oferta    Publica